fbpx

Op.Dr. Güneş Gündüz

+90 532 687 88 72

Op. Dr. Güneş Gündüz

gunes resim_3

Hastalıkların kök nedenlerini araştırıp, hastalarına bütünsel bakış açısıyla yaklaşan
Tüm sistemleri fonskiyonel olarak değerlendiren, tedavilerini kişiye özel planlayan
İnsan bedeninin iyileşme yeteneğine inanan
Doğumda kadın bedenine güvenen ve saygı duyan
Doğal doğum destekçisi
Suda doğum gibi yenilikleri Türkiye’de gerçekleştirmeye cesaret edenlerden
Mümkün olduğunda ilaç tedavisi yerine daha doğal yönetemler olan, aromaterapi ve homeopati uygulayıcısı
Hastalıklarla kişinin psikolojik travmalarının ilişkilerini araştıran,
EFT seansı ve tetahealing uygulayıcısı
Hormon bilimine aşık, menopoz, erken menopoz bio-özdeş hormon replasman tedavileri uygulayıcısı
Güncel bilimsel yayınları takip eden,
Gerektiğinde medikal tedavileri ve cerrahi girişimleri başarı ile uygulayan
İletişim ve empati yeteneği güçlü
Evli ve bir erkek çocuk annesi

Ayrıntılı bilgi için tıklayın!

Polikistik Over Tedavisi

Polikistik over sendromu, günümüz de en sık fastfood beslenen, hareketsiz ve stresli bir yaşam tarzına sahip kadınlarda gördüğümüz bir sendromdur.

Polikistik Over Sendromu

Polikistik over sendromu, günümüz de en sık fastfood beslenen, hareketsiz ve stresli bir yaşam tarzına sahip kadınlarda gördüğümüz bir sendromdur. Yumurta gelişimi ve yumurtlama olmadığı için ortaya çıkan adet düzensizliği ve hamile kalmakta zorluk yaşanması ile birlikte erkeklik hormonlarının (testosteron gibi) üretiminin ve etkinliğinin artması sonucunda görülen tüylenme artışı, sivilce, ciltte yağlanma ve erkek tipi saç dökülmesi gibi şikayetler polikistik over sendromunun temel özellikleridir. Daha sık kilolu, tüylenme artışı ve adet düzensizliği olan kadınlarda görüldüğü gibi birçok farklı şekilde de karşımıza çıkabilir. Kadınların bir kısmında, her ay düzenli adet görmesine rağmen, yumurtlama olmamaktadır. Bir kısmında düzenli adet görmemelerine karşın kilo ve tüylenme artışı olmayabilir. Bu yüzden tek bir tipden değil çeşitli varyasyonlardan bahsederiz.

Polikistik over sendromunda insülin direnci gelişmesi, adet düzensizliği, tüylenme artışı ve kilo artışı gibi şikayetlerle ilişkilidir. İnsülin direnci dolaylı olarak kanda bulunan testosteron hormonunun düzeyini arttırarak bu şikayetlere yol açar.

Polikistik over tanısı kadın doğum uzmanınca gerekli tetkikler yapılarak konmalıdır. Tedavide ilaçtan çok yaşam tarzı değişikliği önerilir. Her gün düzenli yapılacak kısa bir yürüyüş, fazla kilolardan kurtulmak, stresten uzak durmak, sağlıklı bir beslenme düzeni polikistik over sendromunu da ilaca bağlı kalmadan düzeltecektir.

Poliskistik over tedavisinde, ayrıntılı değerlendirme muayene ve tetkik sonrası tedavi planı yapılmaktadır.  Kişinin tedaviye katılımı ve istekli olması olumlu gelişme olması birinci koşuldur.  Hastalarımızda yüz güldüren sonuçlar alınmaktadır.  

Kadınların düzenli olarak jinekolog takibinde olması bir çok hastalığın başlangıç evresinde fark edilmesini sağlar, yaşamlarına değer katar. 

BLOG