fbpx

Op.Dr. Güneş Gündüz

Menopoz etkilerini azaltma

Kadın yaşamının doğal süreçlerinden biri de menopoz dönemidir.

  • Çok eski yıllarda insanlar enfeksiyon, savaş, kıtlık vb gibi çok farklı sebeplerden yaşamlarını yitirdikleri için ortalama insan ömrü 45-50 yıldı. Bu dönemlerde birçok kadının menopozdan haberi bile yoktu çünkü insanlar bu bulgular başlayamadan hayatını yitiriyordu. 
  • Günümüzde yaşam süresi 80-90 yaşlarına kadar çıktığı için ve menopoz yaşımız 45-50 civarında olduğu için, menopoz bulguları ile uzun bir süre ciddi anlamda karşı karşıya kalan kadınlarda artık bu durum hayat kalitesini etkilemeye başladı. Bedenin giderek yaşlandığı, hastalıkların, ağrıların arttığı, cinselliğin azaldığı, duygusal anlamda zorlanmaların başladığı bu dönemde kadınların daha çok desteğe ihtiyacı olduğu bir gerçektir. .
  • Hormon takviyeleri ile bir çok bulgu yok edilirken ve daha kaliteli bir yaşam sürerken, yapılan yanlış ilaç uygulamaları nedeniyle de farklı pıhtılaşma problemleri, damar tıkanıklıkları, kanser riski ile karşı karşıya kalan kadınlar ne yapacaklarını bilmez halde ortada bırakıldı. Menopoz dönemi bir çok kadın için bir yandan ateş basmaları ile mücadele ettiği, çeşitli hastalıkların hızla baş gösterdiği, duygusal tıkanıklıkların olduğu ve kendine zaman ayırması gerekirken, anlaşılamadığı, çalıştığı, torun baktığı, kabus bir dönem haline geldi.

Bu gönderiyi paylaş