fbpx

Op.Dr. Güneş Gündüz

gebelikte ciltte kaşıntı

Gebelikte ciltte kaşıntı (PUPPP)


Gebelikte ciltte kaşıntı  (PUPPP)

Gebelikte karın büyümesine ,ciltte gerilmeye ve  çatlaklara bağlı kaşıntı ve kızarıklıklar görülür.Bu çatlaklara bağlı kaşıntı ancak cildin nemlendirilmesi ile giderilebilir. Yeterince nemlendirilen ciltte çatlak oluşmaz ya da çok az oluşur. Nemlendirmek için badem yağından, çok pahalı kremlere kadar birçok seçenek vardır.

Bir diğer kaşıntı nedeni gebeliğe bağlı ürtikerdir. (PUPPP).

Gebeliğe bağlı ürtiker(PUPPP ) gebelikte papül ve plak şeklinde kırmızı ve kabarık lezyonlarla seyreden gebeliğe özgü kaşıntılı bir hastalıktır. Hastalık 130- 300 gebelikte bir görülen gebelikte sıklıkla rastlanan bir cilt hastalığıdır. Gebeliğin son aylarında başlar, ciltte döküntüler şeklinde izlenir. İlk önce göbek deliği etrafında başlayan döküntüler özellikle cilt çatlaklarına yerleşerek daha sonra gövde, kol, bacak, kalça, uyluk ve daha aşağılara yayılır ve oldukça kaşıntı yapar. İleri durumlarda yüz bölgesi hariç vücudun her bölgesine yayılabilir. PUPPP lezyonları yüzde nadiren görülürken ancak avuç içi ve ayaklarda görülmez. Lezyonlar iyileştikten sonra yerinde koyu bir iz kalabilir. PUPPP genellikle gebeliğin 35. haftasından sonra ve nadiren de doğumdan sonra görülür. Tedavide kortizonlu kremler, ılık karbonatlı banyolar faydalı olur. Hafif vakalar da lokal merhemler ve oral anti histaminik ilaçlar kullanılır. Tedaviye yanıt vermeyen daha ciddi vakalarda steroid tabletler oral verilebilir. Hastalığın bebek üzerine olumsuz etkisi görülmez. Tedaviye yanıt vermeyen hastalarda erken doğum önerilmez; cilt lezyonları doğumu takip eden günlerde hızla kaybolur.

Gebelikte ciltte görülen kaşıntı , gebeliğe bağlı safra kanalı tıkanıkları ile birlikte de görülebilir. Bu durum önemli olmakla birlikte mutlaka ayırt edilmelidir. Gebelik sırasında şiddetli kaşıntınız olduğunda hafife almayıp mutlaka kadın doğum uzmanına başvurunuz. Gebeliğe bağlı kolestaz denilen bu durum karaciğer fonksiyon testleri ve safra asit ölçümü ile değerlendirilir.   Bebek için tehlikeli olabilecek bu hastalık, ilaçla önlenmeye çalışılsa da asıl tedavisi bebeğin doğumudur.

Bu gönderiyi paylaş