fbpx

Op.Dr. Güneş Gündüz

gebelikte kansızlık

Gebelikte anemi (kansızlık)

Gebelikte en sık görülen anemi nedeni demir eksikliğidir. Anemi oluşmasının nedeni gebelikte yetersiz beslenmeye ve ihtiyacın artmasına bağlı demir depolarının boşalmasıdır. En geç 20 haftaya kadar günlük 60 mg elementer demir takviyesine başlanmalıdır.

Demir preparatlarının emilimini azaltan besinler: antiasit ilaçlar, yumurta, kalsiyum tuzları, süt ve süt ürünleri, tetrasiklin türü antibiotikler, çay, kahve.

Eger demir preparatları portakal suyu, proteinden zengin gıdalar ile birlikte ve aç karnına alınırsa emilim artacaktır. Aynı zamanda demirden zengin besinlerin özellikle de karaciğer, kırmızı et, yumurta, kuru baklagil, tahıl, taze sebze, kuru meyve vb. alınmasına özen gösterilmelidir.

Diğer bir anemi sebebi hemen hemen her gebede rastlanılan B12 vitamini eksikliğidir. Demir preperatları ile yükselmeyen kan düzeyleri olduğunda özellikle B12 eksikliğinden şüphelenilmelidir.

B12 eksikliği aynı zamanda PLT düşüklüğüne de yol açabilir. B12 eksikliğinde unutkanlık, el ve ayaklarda uyuşma ile kendini gösteren nöropatiler olabilir.

B12 en çok, kuzu eti, kuzu ciğeri, balık, dana eti, peynir, yumurta ve yoğurtta bulunur. Bu besinlerden dengeli bir şekilde alınmalıdır. Vücutta B12 emilmesinde sorun varsa ağızdan alınan B12 fayda sağlamayacağından B12 iğneleri kullanılabilir.

Gebelikte anemi tedavisi, jinekologunuz ayrıntılı olarak muayene ve tetkik sonrası tedavi planlaması yaparak tedaviye başlar.

Bu gönderiyi paylaş