fbpx

Op.Dr. Güneş Gündüz

+90 532 687 88 72

Op. Dr. Güneş Gündüz

gunes resim_3

Hastalıkların kök nedenlerini araştırıp, hastalarına bütünsel bakış açısıyla yaklaşan
Tüm sistemleri fonskiyonel olarak değerlendiren, tedavilerini kişiye özel planlayan
İnsan bedeninin iyileşme yeteneğine inanan
Doğumda kadın bedenine güvenen ve saygı duyan
Doğal doğum destekçisi
Suda doğum gibi yenilikleri Türkiye’de gerçekleştirmeye cesaret edenlerden
Mümkün olduğunda ilaç tedavisi yerine daha doğal yönetemler olan, aromaterapi ve homeopati uygulayıcısı
Hastalıklarla kişinin psikolojik travmalarının ilişkilerini araştıran,
EFT seansı ve tetahealing uygulayıcısı
Hormon bilimine aşık, bioeşdeğer hormon replasman tedavileri uygulayıcısı
Güncel bilimsel yayınları takip eden,
Gerektiğinde medikal tedavileri ve cerrahi girişimleri başarı ile uygulayan
İletişim ve empati yeteneği güçlü
Evli ve bir erkek çocuk annesi

Ayrıntılı bilgi için tıklayın!

Doğum destekçisi (doula) kimdir?

Doğum-Destekçisi-Doula

Doğum destekçisi, doğumun medikal, müdahale yönünden çok gebenin fiziksel, psikolojik rahatlamasını sağlayan, kasılmalarla baş edebilmek için gerekli motivasyonunu sağlayan kişidir.

Bu kişi bir doktor, bir ebe veya herhangi meslekten biri olabilir. Önemli olan şunları uygulamasıdır.

Doula öncelikle kadının bedenine ve doğumun mahremiyetine saygılıdır. Meditatiftir, anda olmak konusunda rahattır. Objektiftir ve sizin seçimlerinize saygılıdır. Kendi tercihlerinin sizin doğumunuzu etkilemesine izin vermez. Kendi enerjisinin ve doğum ortamına olan etkisinin farkındadır. Doula içsel çalışmalarını yapmıştır ve yapmaya devam etmektedir. Varlığı ile doğumunuza getirdiklerini farkındadır. Sizi veya kararlarınızı yargılamaz ve kendi yargılarını anneden uzak tutar. Doula, sakindir, hassastır ve en önemlisi yanında kendinizi rahat hissettiğiniz biridir.

Bir doula anne – baba için karar vermez. Ayrıca, herhangi bir prosedür için anne adına bir teklifte bulunmaz. Sadece annenin kararlarını destekler ve gerektiğinde ona doğum planını hatırlatır. Doula medikal prosedürler uygulamaz. Sağlık profesyonellerinin yaptığı işlere müdahale etmez.

Anneye ruhsal ve fiziksel destek verip onu cesaretlendirir.

Genel hastane prosedürlerini anlamanıza ve bilinçli kararlar vermenize yardımcı olur. Doğumunuzla ilgili planlarınızı yaparken sizi seçenekleriniz hakkında bilgilendirir ve seçimlerinizi destekler.

Anneye doğum dalgalarıyla daha kolay başa çıkması için nefes teknikleri, ilaç dışı ağrı kesici yöntemler ve doğum pozisyonları öğretir. Ve evde veya hastanede doğumun aşamalarında bu teknikleri yapmanızda size destek olur.

Doğumun başından sonuna kadar sizinle birlikte olur.Bu yoğun deneyim içerisinde sükunetini koruyarak kendinize olan güveninizi artırır,Eşinize destek olup, onun istediği oranda doğum deneyiminize katılmasına yardımcı olur.Ve en önemlisi o gün varlığı ve desteği ile anneye annelik eder.

Günümüzde doula kavramı yaygınlaşmaya başlayıp belki de ileride tüm doğumlara profesyonel doulalar eşlik edecek böylece normal doğum sayısı artacaktır.

DİĞER BLOG YAZILARI