fbpx

Op.Dr. Güneş Gündüz

+90 532 687 88 72

Op. Dr. Güneş Gündüz

gunes resim_3

Hastalıkların kök nedenlerini araştırıp, hastalarına bütünsel bakış açısıyla yaklaşan
Tüm sistemleri fonskiyonel olarak değerlendiren, tedavilerini kişiye özel planlayan
İnsan bedeninin iyileşme yeteneğine inanan
Doğumda kadın bedenine güvenen ve saygı duyan
Doğal doğum destekçisi
Suda doğum gibi yenilikleri Türkiye’de gerçekleştirmeye cesaret edenlerden
Mümkün olduğunda ilaç tedavisi yerine daha doğal yönetemler olan, aromaterapi ve homeopati uygulayıcısı
Hastalıklarla kişinin psikolojik travmalarının ilişkilerini araştıran,
EFT seansı ve tetahealing uygulayıcısı
Hormon bilimine aşık, menopoz, erken menopoz bio-özdeş hormon replasman tedavileri uygulayıcısı
Güncel bilimsel yayınları takip eden,
Gerektiğinde medikal tedavileri ve cerrahi girişimleri başarı ile uygulayan
İletişim ve empati yeteneği güçlü
Evli ve bir erkek çocuk annesi

Ayrıntılı bilgi için tıklayın!

Ağrısız Doğum

Epidural doğum, halk arasında “ağrısız doğum” olarak bilinen epidural analjezi ile doğumda bel hizasına yerleştirilen milimetrik bir tüp olan kateterden uygulanan bir ilaçla, vücudun alt yarısından gelen ağrı sinyallerinin iletimi geçici olarak durur ve ağrılı uyarının çıktığı bölgede ağrı duyulmaz.

epidural-dogum-1024x683

Burada seçilen doz sadece rahim kasılmaları sırasındaki ağrıyı ortadan kaldıracak, ancak rahim kasılmalarını azaltmayarak doğumun normal seyrini etkilemeyecek şekilde ayarlanır. Bu yöntemde sadece ağrı iletimi bloke olur, dokunma duyusu ve hareket kısıtlanmaz. Bunu başarabilmek bu konuda uzmanlaşmış kişilerin deneyimi ile olur. Anne adayı uygulamadan sonra doğum süreci içerisinde kalkıp oda içinde yürüyebilir, her türlü ihtiyacını görebilir. Aslında yapılan işlem doğumun aktif sürecini etkilemiyor gibi görünse de epidural analjezinin bir takım yan etkileri nedeniyle hastanın hareketi mecburen kısıtlanır. Hastada tansiyon düşmesi olabileceği için serum takılır, damar yolu açık bırakılır. Bazen rahim kasılmaları da azalacağı için suni sancı verilir. Bebek kalp atışları her an bozulabileceği için NST de takip edilir. Bu da hastayı yatağa bağımlı hale getirir ıkınma hissi kaybolabilir, hasta yeterince ıkınamayabilir, üstten basma ya da alttan çekme manevraları yapılabilir.

Epidural doğum, doğumun son evrelerinde artık kasılmalardan yorgun düşmüş gebelerde gerçekten eski gücün kazanılmasını sağlayan kurtarıcı ve bu evredeki yorgun düşmelere bağlı olan sezaryan oranlarını azaltıcı bir yöntemdir.

Bu yöntemin pozitif ve negatif yönlerini iyi yönetmek gerekir.

Gerektiğinde kullanılmalıdır.  Doğumun en önemli amacı,  sağlıklı anne ve sağlıklı bebektir. Diğer konular kişiye göre değişiklik gösterir.

BLOG